Rada Pedagogiczna jest kolegialnym organem skzoły w zakresie realizacji jej zadań statutowych dotyczących kształcenia, wychowania i opieki.
W skład Rady pedagogicznej wchodzą: dyrektor szkoły, wszyscy nauczyciele zatrudnieniu w szkole oraz pracownicy innych zakladów pracy pełniących funkcję instruktorów praktycznej nauki zawodu.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kompetencje Rady Pedagogicznej
1. W ramach kompetencji stanowiących Rada pedagogiczna:
1) opracowuje Plan pracy szkoły, uwzględniający założenia programu wychowawczo-profilaktycznego, Wewnątrzszkolny System Oceniania i inne dokumenty wynikające z przepisów prawa dotyczących pracy szkoły.
2) zatwierdza plany pracy szkoły po zaopiniowaniu przez radę Szkoły i Radę rodziców;
3) podejmuje uchwały w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów;
4) podejmuje uchwały w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych w szkole po zaopiniowaniu ich projektów przez Radę Szkoły i Radę Rodziców;
5) ustala i zatwierdza olan doskonalenia zawodowego nauczycieli;
6) podejmuje uchwały w sprawach skreślenia z listy uczniów;
7) ustala sposób wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego, w tym sprawowanego nad szkołą przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny, w ceou doskonalenia pracy szkoły;
8) przygotowuje projekt statutu szkoły albo jego zmiany i przedstawia do uchwalenia Radzie Szkoły;
9) może wystąpić z wnioskiem o odwołanie nauczyciela ze stanowiska dyrektora lub innego stanowiska kierowniczego;
10) opiniuje programy nauczania i szkolne zestawy podręczników;
11) dyrektor szkoły wstrzymuje wykonanie uchwał niezgodnych z prepisami prawa;
12) po wstrzymaniu wykonywania uchwały dyrektor niezwłocznei zawiadamia organ prowadzący szkołę oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny;
13) organ sprawujący nadzór pedagogiczny uchyla uchwałę w razie stwierdzenia jej niezgodności z przepisami prawa po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego szkołę. rozstrzygnięcie organu sprawującego nadzór pedagogiczny jest ostateczne.
2. Rada Pedagogiczna opiniuje:
1) organizację pracy skzoły, w tym zwłaszcza tygodniowy rozkład zajęć edukacyjnych;
2) wnioski dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień;
3) projekt planu finansowego szkoły będącej jednostką budżetową;
4) propozycje dyrektora w sprawach przydziąłu nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęc dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych;
5) kandydata na stanowisko wicedyrektora szkoły;
6) zezwolenia na indywidualny program lub tok nauki dla ucznia;
7) przyznanie stypendium za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe;
8) organizację 5-cio lub 6-cio dniowego tygodnia pracy;
9) organizację tygodnia pracy w szkole;
10) wprowadzenie dodatkowych zajęć edukacyjnych do szkolnego programu nauczania;
11) zaproponowany przez nauczyciela program nauczania oraz program innowacji pedagogicznej i eksperymentu.
3. Rada pedagogiczna wyraża zgodę w sprawie:
1) uznania szkoły za szkołę eksperymentalną;
2) egzaminu klasyfikacyjnego;
3) wystąpienia dyrektora szkoły z wnioskiem do Ministerstwa Edukacji narodowej o prowadzenie w szkole eksperymentu pedagogicznego;
4) wyrażenia zgody (raz w ciągu etapu edukacyjnego) na promowanie ucznia do klasy programowo wyższej, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych albo zajęć z języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języka regionalnego, pod warunkiem, że te zajęcia są realizowane w klasie programowo wyższej.
4. Rada Pedagogiczna wnioskuje w sprawie:
1) odwołania dyrektora lub innej osoby ze stanowiska kierowniczego;
2) przyznania uczniom stypendium Ministra Edukacji Narodowej lub Prezesa Rady ministrów;
3) nadania szkole imienia.
5. rada Pedagogiczna wydaje postanowienia w sprawie ukończenia przez ucznia z uposledzeniem umiarkowanym lub znacznym szkoły.
6. Rada pedagogiczna porozumiewa się z dyrektorem w sprawie wyznaczenia przez dyrektora na początku etapu edukacyjnego dla danego oddziału lub zespołu od dwóch do czterech przedmiotów ujętych w podstawie programowej w zakresie rozszerzonym.
7. Rada Pedagogiczna zatwierdza, wyraża zgodę, wydaje postanowienia i opiniuje w formie uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków.
8. Uchwały rady pedagogicznej podejmowane w sprawach związanych z osobami pełniącymi funkcje kierowcze w szkole lub w sprawach związanych z opiniowaniem kandydatów na takie stanowiska podejmowane są w głosowaniu tajnym.
9. rada pedagogiczna poprzez swoje komisje ma prawo do udzielania stałej lub doraźnej pomocy materialnej uczniom, którym z powodu różnych uwarunkowań rodzinnych i losowych ta pomoc jest niezbędna.